The Skints

The Skints

The Skints

Muzyka z Jamajki w londyńskim stylu – tak określa swoją muzykę The Skints, czteroosobowy kolektyw mieszający reggae, dub, ska z elementami grime i hip-hop. Prezentują współczesny styl, który równie dużo czerpie z ulic Londynu, jak i z Karaibów. Grają setki koncertów od 2007 roku i przebyli drogę od brytyjskiego undergroundu po festiwalowe sceny w całej Europie i poza nią.

Polscy fani po raz pierwszy będą mieli okazję usłyszeć najnowszy album The Skints ,,FM” podczas Reggae On w Częstochowie. Koncept album, wydany przez Easy Star Records w marcu 2015 roku, jest jak dotychczas ich najmocniejszym wydawnictwem. Widać na nim, jak ogromny postęp zespół osiągnął zarówno w pisaniu piosenek, muzykalności i doświadczeniu studyjnym, jak i w niebanalnych rozwiązaniach aranżacyjnych. Na albumie, wyprodukowanym przez kroczącego w awangardzie brytyjskiego reggae Prince Fatty’ego, znaleźli się znakomici goście: Trippa Irie, Horseman, grime MC Rival, a nawet komik Rufus Hound.

The Skints od początku pokazuje umiejętność przeniesienia koncertowej energii w oszałamiająco dobre wydawnictwo. Doceniani przez krytyków, którzy określają ich muzykę jako ,,nowoczesny dub, reggae i hip-hop inspirowany klasyką”, pojawiają się na uznanych europejskich festiwalach, jak Reggae Sun Ska, Summerjam, Dour Festiwal. Mają za sobą także trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, promującą płytę ,,FM”.

Całkiem nieźle jak na paczkę przyjaciół, która swoje pierwsze muzyczne inspiracje czerpała z buntowniczej muzyki ska i punk, aby po krótkim czasie przejść do klasycznego grania Johny Clarke, Culture, The Abyssinians. Dzięki ich debiutanckiej EPce w 2008 roku i albumie ,,Live Breathe, Build, Believe” z 2009, The Skints zrobili przeskok od grania na squotach do dużych scen oraz przedefiniowali swoje granie punk-ragga na ,,najczystsze brytyjskie granie reggae, jakie możemy aktualnie znaleźć” (A New Take).

Patrząc na dorobek muzyczny The Skints, po którym widać jak długą drogę przeszli, aby odnaleźć swój własny styl, ciężko jest nie zastanawiać się, co zespół zrobi na następnych wydawnictwach. Watpliwości rozsiewają oni sami, śpiewając w ostatniej piosence ,,FM”: Don’t you worry about tommorow because tommorow won’t be worrying about you. Po prostu cieszcie się wydawnictwem i wpadajcie zobaczyć zespół na Reggae On już 2 lipca 2016 w Częstochowie.