Dubska

Dubska

Dubska

Zespół DUBSKA powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo muzyka zespołu niemal pozbawiona była wokalu, a na główny plan wysunięta była jazzująca sekcja dęta. Muzyka jaka powstawała w pierwszym okresie działalności zespołu inspirowana była reggae i ska z licznymi elementami dubu. Kilka lat później w zespole pojawili się wokaliści, Marcin Muszyński (2003) i Dymitr Czabański (2004), co spowodowało zwrot muzyki Dubska w kierunku piosenek.

Pierwsza oficjalna płyta zespołu – „Dubska” – ukazała się w 2005 roku. Był to wówczas jeden z najlepszych debiutów na polskiej scenie reggae, co potwierdził coroczny plebiscyt magazynu „Free Colours” – jedynego polskiego pisma poświęconego w całości muzyce reggae. Zespół Dubska znalazł się w 2005 roku w gronie finalistów 3 kategorii:
– Najlepsza płyta polska,
– Największa polska muzyczna nadzieja,
– Najlepszy polski debiut płytowy.
Po wydaniu debiutanckiej płyty zespół został zaproszony na wiele dużych festiwali, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festival, Winter Reggae w Gliwicach, Gorzyce Reggae Festiwal, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim, a także na Przystanek Woodstock. Od tego czasu Dubska występują na tych i innych festiwalach regularnie.

Już w rok po debiucie ukazała się kolejna płyta „Avokado”, która umocniła pozycję zespołu na scenie reggae i dała zespołowi szerszą popularność. Piosenki z tej płyty były grane przez wiele stacji radiowych w całej Polsce, w tym przez główne stacje Polskiego Radia. Utwór „Avokado” przez kilka miesięcy znajdował się na Liście Przebojów Trójki – najbardziej prestiżowej i reprezentatywnej dla polskiej muzyki liście przebojów. Oprócz „Avokado” popularność radiową zdobyły utwory „Johny” i „Życie na Ulicy”.

W 2007 dochodzi do zaskakującej współpracy Dubska z Gerbertem Moralesem (w połowie Kubańczykiem, w połowie Rosjaninem), wokalistą, założycielem legendarnej moskiewskiej grupy reggae – Jah Division. Impulsem do współpracy było zaproszenie do występu na Przystanku Woodstock w 2007 roku, gdzie polsko-rosyjski projekt wystąpił jako jedna z głównych gwiazd. Chemia, która zrodziła się między muzykami, była na tyle silna, że w ślad za koncertami poszła praca nad wspólną płytą. Tak powstał album „Dubska Division”, wydany w 2008 roku i w całości zaśpiewany po rosyjsku. Wydawnictwo zostało wzbogacone o film opowiadający o historii projektu. Album ten jest do tej pory jedynym tego typu polsko-rosyjskim muzycznym przedsięwzięciem. Po ukazaniu się płyty „Dubska Division” muzycy ponownie wystąpili na wielu polskich scenach oraz na scenach rosyjskich, zarówno na dużych festiwalowych, jak i klubowych.

Po tej rosyjskiej przygodzie zespół zaczął tworzyć materiał na swój kolejny autorski album, który ukazał się w 2010 roku. Płyta zatytułowana była „Loko-Loko” i została uznana przez dziennikarzy za jeden z najciekawszych polskich albumów reggae 2010 roku. Największą popularność z tej płyty zdobyły utwory: „Mama”, „Biały-Czarny” i tytułowe „Loko-Loko”. Jest to najbardziej eklektyczna płyta zespołu, a muzyka na niej zawarta rozciąga się od reggae, przez ska, latino, blues, po akustyczną balladę i disco, oczywiście ciągle ze zdecydowaną przewagą reggae.

W 2012 roku zespół Dubska ponownie zagrał kilka specjalnych koncertów z udziałem Gerberta Moralesa oraz przystąpił do nagrywania nowego minialbumu – tym razem z utworami zagranicznych wykonawców z poprzednich dekad muzyki rozrywkowej.

Cała ta historia przeplatana jest licznymi koncertami Dubska w klubach i w plenerze, w Polsce i za granicą. Grupa ma na swoim koncie kilkaset koncertów w swoim kraju oraz koncerty w Grecji, Rosji, Niemczech, Austrii i Czechach.

27 maja do sklepów trafił ich nowy album zatytułowany „Ulicami”. Muzycy zaprosili do współpracy Aleksandra „Mothashippa” Molaka, jednego z najzdolniejszych producentów młodego pokolenia, znanego ze współpracy z Pablopavo, Mariką, czy zespołem Mama Selita. „Ulicami” to album zatopiony w kulturze miejskiej. Słychać tutaj już nie tylko wyraźną inspirację muzyką reggae, ale również hip-hopem, soulem i muzyką klubową. Brzmienia akustyczne przenikają się z syntetycznymi, a chwytliwe, popowe melodie z uliczną zadziornością.

źródło: www.dubska.pl
foto : Marcin Maniewski